Na začiatok by som použil známe slovné spojenie, ktoré vystihne tému tohto článku.
„Risk je zisk.“
Lenže ja si myslím, že toto tvrdenie sa nepotvrdí vždy. Som zástancom prevereného nakupovania. Skôr sa prikláňam k realistickejšiu tvrdeniu a to:
„Nie som taký bohatý, aby som kupoval lacné veci.“
Nedokážem ja a v podstate nikto na 100 % určiť, ktorý z týchto názorov je jediný správny. Pravda je tá, že obe sú správne, niekedy zasa naopak. V prvom prípade môžeme skutočne získať a ušetriť, no je tam ten risk, že kúpime pokazený alebo zbytočný produkt, ktorý nám bude nanič a nakoniec kúpime aj tak radšej ten drahý. V opačnom prípade nás zamrzí, ak kúpime predražený tovar a zistíme, že v podstate dnes stojí o polovicu menej. Preto sa pokúsim byť v tomto článku objektívny, pokúsim sa nájsť ten zlatý stred. Konkrétne sa zameriam na tovar, ktorého kvalita a výkon je veľmi podstatný, pretože častokrát sa jedná o nemalú sumu, ktorú za neho utratíme. Mám na mysli elektroniku.
V prvom prípade sa musíme zamerať na to, o aký typ produktu sa jedná.
Domáce kino, herná konzola, TV či PC, tieto veci majú svoje miesto, neprenášame ich, sú v teple domova, takže pokiaľ máme záruku a vidíme, že fungujú, môžeme im v podstate veriť.
Prenosné veci ako tablety či mobily, tu si musíme dať väčší pozor. Osobne som vždy tvrdil, že takýto patent sa v daždi či pri snežení pokazí, pričom prídeme o 200 euro. Ak ho používame denne i vonku, cez zapršané či mrazivé obdobie, môže sa stať, že zmokne, premrzne, alebo ho v bare omylom oblejeme vyliatym nápojom, skrátka sú to reálne veci, ktoré sa často stávajú. Takýto produkt vyzerá na prvý pohľad super, no myslime na tieto bežné faktory, ktoré ovplyvňujú jeho funkčnosť.
Menu a prvé funkcie možno fungujú, ale vnútroné reproduktory či mikrofón?
Budeme počuť volajúceho a ten zasa nás?
Koľko mi taký mobil či tablet vydrží?
Toto sú otázky, ktoré si musíte zodpovedať sami a podľa toho usúdiť, či sa ku kúpe odhodláme a risknime to.