História obchodu s čajom
Podľa legendy v Číne poznali a používali čaj www.norovce.sk/caj/ už od roku 2700 p.n.l.. Po tisícročia sa hovorilo o liečivom nápoji získanom varením čerstvých listov vo vode. Okolo 3. storočia sa čaj stal každodenným nápojom a začal sa pestovať a spracovávať. Prvá zverejnená zmienka o metódach výsadby, spracovania a pitia čaju prišla v roku 350. Zhruba 800 prvých semien bolo prinesených do Japonska, kde sa pestovanie čaju začalo v 13. storočí. Číňania od Amoy priniesli čajovú kultiváciu na ostrov Formosa (Tchaj-wan) v roku 1810. Pestovanie čaju v Jave začali Holanďania, ktorí v roku 1826 priniesli semená z Japonska a v roku 1833 zase osivo, pracovníkov a náčinia z Číny.
Holandská spoločnosť východnej Indie priniesla prvú zásielku čaju z Číny do Európy v roku 1610. V roku 1669 Anglická spoločnosť Východná India priniesla čínsky čaj z prístavov v Jave na londýnsky trh. Koncom 19. storočia a začiatkom 20. storočia sa pestovanie čaju rozšírilo do ruského Gruzínska, Sumatry a Iránu a rozšírilo sa do neázijských krajín ako sú Natal, Malaŵi, Uganda, Keňa, Kongo, Tanzánia a Mozambik v Afrike, Brazília a Peru v Južnej Amerike a Queensland v Austrálii.
Klasifikácia čajov
Čaje sú klasifikované podľa regiónu pôvodu alebo podľa oblasti pôvodu.
Sú tiež klasifikované podľa veľkosti spracovaných listov.
Najdôležitejšou klasifikáciou je však výrobný proces, výsledkom ktorého sú tri kategórie: čaje podľa toho delíme na fermentované (čierne), nekvasené(zelené) a semififmentované (oolong alebo pouchong). Zelený čaj sa zvyčajne vyrába z čínskej rastliny a pestuje sa väčšinou v Japonsku, Číne a do určitej miery aj v Malajzii a Indonézii. Čierny čaj, zdanlivo najbežnejší typ, je najlepší z Assamu alebo hybridných rastlín. Čaje Oolong a pouchong sa vyrábajú prevažne v južnej Číne a na Taiwane zo špeciálnej odrody.