Opatrne na internete

Skutočne je to tak. Na internete trávime veľa času a určite by sa dalo povedať, že je to náš druhý domov. No pustili by ste si domov len tak hocikoho? Otvárali by ste dvere cudzím? Tak prečo to robíme na internete? Nezodpovedné správanie sa nám môže rýchlo vypomstiť. Ak sa však budete držať týchto zásad, nemusíte sa obávať!

varování.png

  1. Neotvárajte podozrivé prílohy

Ak Vám príde mail od niekoho, koho nepoznáte, neotvárajte ho. Varovnými znakmi pred nebezpečnou elektrickou poštou je chabá slovenčina, alebo naliehavá výzva prílohu otvoriť. Ak si nedáte pozor a prílohu otvoríte, môžete svoj počítač vystaviť nebezpečenstvu. Omylom ste mohli stiahnuť vírus, ktoré odstránenie nie je lacné a niekedy ani možné. Preto sa tomu radšej vyhnite.

  1. Neklikajte na vyskakovacie reklamy

Môžu pôsobiť lákavo, no skrývajú hrozbu. Určite na ne neklikajte a nenechajte sa zmiasť ani textom, ktorý hlása, že ste vyhrali peniaze alebo nový telefón. Účelom takýchto reklám, je získať Vaše osobní údaje a napadnúť Váš počítač.

  1. Nenavštevujte nedôveryhodné stránky

Ak sa Vám zdá, že stránka pôsobí nebezpečne, okamžite ju opustite. Všímajte si kvalitu stránky, čo ponúk a či od Vás bezdôvodne vyžaduje mail, číslo na mobil alebo iné informácie.

podvod.jpg

  1. Stiahnite si antivírusový program

V takomto prípade sa neoplatí šetriť a je lepšie zainvestovať do overených antivírusov. Bezplatné programy nemusia stačiť.

  1. Zálohujte si dáta

Pravidelné zálohovanie dát je užitočný zvyk. Ak náhodou o svoje súbory prídete, nebudete sa musieť strachovať.

  1. Aktualizujte softvér

Ak máte aktualizovaný softvér, znižuje sa riziko napadnutia. Navyše aktualizáciami vývojári často opravujú predošlé chyby.

  1. Chráňte svoje údaje

Zbytočne neuverejňujte osobné informácie. Ak sú od Vás niektoré údaje požadované, zistite si, na čo budú používané. Rovnako si skontrolujte kam zadávate svoje telefónne číslo alebo mail.