· Myslím si, že nie je dobre bezhlavo sa držať ani jedného z týchto dvoch životných kréd. Vo všetkom totiž treba hľadať zlatú strednú cestu a teda spôsob, aby vedieť spojiť príjemné s užitočným. V tomto prípade teda ušetriť nejaké peniaze, ale aj si ich vedieť užiť.
Šetrenie
Šetrenie je výborné, ale iba pokiaľ nepresahuje istú mieru. Šetriť totiž každý cent a teda nedopriať trochu potešenia ani sebe samému je skutočne prehnané. Šetrenie sa teda síce môže zdať ako zodpovedný prístup k zaobchádzaniu s peniazmi, ale položme si otázku: Čo so všetkými tými ušetrenými peniazmi? Pokiaľ šetríte zámerne, na konkrétnu vec a máte jasno v tom, čo za tieto peniaze chcete, len tak ďalej. Lenže hromadiť na kopu peniaze, ktoré nie ste schopný na čokoľvek minúť je tak trochu lakomstvo. Na čo vám potom sú, keď si za ne alebo svojím blízkym nedoprajete trochu oddychu? Odkladať si úspory je teda zdravé, ale treba si tiež uvedomiť, že iba do istej miery. Chodiť v starom oblečení pretože nám je ľúto dať 30 eur za nové šaty, nie je ani trochu dobré. Vtedy si treba uvedomiť, že jedného dňa tak či tak musíme zomrieť a teda že treba sa vedieť zo zarobených peňazí aj tešiť.
Míňanie
Na druhej strane existujú ľudia, ktorí sú schopní svoju výplatu minúť skôr, ako ju vôbec dostanú. Po pravde povedané sú teda tak trochu nevďační, pretože si nevážia svoju vlastnú prácu, keď peniaze na ktoré ťažko pracovali bezhlavo utratia na zbytočnosti. Hlavným problémom dnešnej doby je fakt, že míňame za veci, ktoré vlastne vôbec nepotrebujeme. Porozhliadnite sa po izbe a priznajte si: Koľko z tých vecí, čo okolo seba máte, malo cenu kupovať a skutočne ste tých vecí využili? Tento princíp funguje veľmi jednoducho. Reklama, takzvaná „navoňaná zdochlina“ je veľkým lákadlom pre nás všetkých. Núti nás kupovať si veci ktoré nepotrebujeme, no v nás zvíťazí naša materiálna stránka a aj keď máme 20 šiat, chceme ďalšie. Stačí prísť do supermarketu a z jednoduchého zoznamu potrebných potravín sa hneď stane plný kôš zbytočností.