Väčšina zeleniny i ovocia potrebuje pre svoj správny rast dostatok slnka no najmä živiny zo zeme. Slama je v podstate odumretý rastlinný materiál, preto ideálne nahrádza pôdu. Na tento druh pestovania sa využívajú najmä hranaté balíky slamy. Tie musia byť kvalitne upevnené, najlepšie plastovými páskami, aby sa po prvom daždi nerozpadli. Dôležité je aby nahor smerovala časť balíka kde sú stonky zrezané. Zjednodušene povedané, strana kde vidíme do vnútra jednotlivých stebiel. Vďaka tomu sa voda a hnojivo jednoduchšie dostanú do celého slameného záhonu.
Kam balíky umiestniť
Mali by sme vybrať slnečné miesto v závetrí. Balíky môžeme umiestniť priamo na trávu, zeminu, betón, či asfalt. Ak našu záhradu obývajú krtkovia, je dobré pod balíky položiť husté kovové pletivo, ktoré ochráni korienky rastlín. Pri ukladaní balíkov nezabudnime ani na praktickú stránku. Zeleninu budeme musieť počas celej sezóny zalievať a ošetrovať, preto sa k nej potrebujeme vedieť jednoducho dostať. Medzi balíkmi preto vytvorte minimálne 130 centimetrové medzery. Vďaka tomu medzi záhonmi prejdete i s fúrikom či iným väčším záhradným náradím. Je dobré ak tieto chodníčky zakryjete utlačenou vrstvou slamy, kameňmi , poprípade iným materiálom. Inak by ste v polovici leta mali medzi balíkmi hotovú džungľu z buriny. Ako a koľko balíkov na svoju záhradu umiestnime je samozrejme len na nás.
Ako na to
Do slamených balíkov vysádzame zeleninu tým istým spôsobom ako do zeme. Počkáme na obdobie kedy už nehrozia prízemné mrazy a môžeme začať. Rukou, alebo lopatkou vyhĺbime na vrch balíka jamku, ktorú vyplníme kvalitným kompostom, alebo záhradným substrátom. Následne do nej vložíme priesadu a korene dôkladne zakryjeme zeminou. Ak chcete zeleninu pestovať z priameho výsevu, na vrch slamy rozsypte približne 5-7 cm substrátu alebo kompostu, ktorý jemne utlačte. To zabráni semiačkam prepadnúť sa do vnútra. Opatrný treba byť aj pri zalievaní. Namiesto silného prúdu vody je lepšie použiť rozprašovač aby sme semiačka nevymyli.
Tip na záver
Pri pestovaní v slame nesmieme zabudnúť na dostatočné zalievanie, pretože v tomto prípade vodu nepotrebujú iba rastliny. Voda je totiž zároveň i aktivátorom zúrodňovania slamy, keďže dopomáha k jej pomalému rozkladu, čím sa z nej uvoľňujú výživné látky. Zalievanie vám môže uľahčiť záhradná hadica s dierkami, voľne poprepletaná medzi rastlinkami. Tak celú svoju úrodu zalejete jediným otočením kohútika.