Slovo šach je perzského významu, a už len jeho odvodenie nám nahovára že sa jedná o vznešenosť. Samotné slovo šach, v preklade znamená kráľ, a teda pokiaľ si vyvodíme súvislosť, dohromady nám vznikne pojem kráľovskej hry. Jedná sa o strategickú hru, ktorá zamestnáva dvoch hráčov z každej stránky. Jedná sa o veľmi náročnú hru, ktorej základom je veľká trpezlivosť, predvídateľnosť a odhodlanosť, rovnako ako aj skvelé rozmýšľanie. Tak ako väčšina vecí, vied a športov, aj šach pochádza z oblasti Ázie, konkrétne z Indie. Tam sa uskutočnil prvý šachový zápas v histórii, a to približne v roku 500. Hoci sa do Európy dostáva už v 11 storočí, na povrchu sa zviditeľňuje až v 18 storočí.
Veľa ľudí je skeptických voči zaraďovaniu šachu medzi športové disciplíny. No obhajoba je v skutku logická. Táto hra v podvedomí prebúdza neskutočnú silu súťaživosti, viac než ktorýkoľvek iný šport, stále platí že pri šachu si nikdy nemôžeš byť istý že vyhrávaš, ani keď napreduješ niekoľkými ťahmi. Možno to nie je šport náročný po fyzickej stránke, no rozhodne záleží na psychike, konkrétne psychickej pohode. To však nie je jednoduché, a hráči majú často veľké problémy so stresom a s tlakom. Veľkým prekvapením bolo zaradenie šachu medzi olympijské hry.
Tak ako každý šport, aj tento je špecifický svojimi vlastnými pravidlami. Vzhľadom na to, že sú vždy dvaja súperi, je hracie pole rozdelené na čierno-bielu šachovnicu, s čiernymi a bielymi kamienkami, či figúrkami. V hre sa vždy začína ťahom bielym, po ktorom nasleduje ťah čierneho. Tieto pravidla sú mierne náročné, a je ich veľké množstvo. Každopádne kompozícia sa skladá z 1 kráľa, 1 dámy, 2 veží, 2 strelcov a jazdcov, a nakoniec 8 pešiakov. Dáma a veže sú ťažké figúrky, zatiaľ čo strelec a jazdec ľahké.
Výhercom sa stáva hráč, ktorý dá svojmu súperovi mat, teda protihráč sa ocitá v situácii kedy nemôže zabrániť súperovi, vziať kráľa.